Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

2018. október 10. (szerda) 10:00

Október 9-én örök nyugalomra helyezték Barna F. Máté domonkos szerzetest a soproni Szent Mihály-temetőben. A Szent Mihály-templomban bemutatott szentmisét és a temetési szertartást Veres András győri megyéspüspök vezette. Szabó Sándor Bertalan OP, a soproni Szent Júdás Tádé apostolról elnevezett Rendház házfőnöke szentbeszédben búcsúzott rendtársától. 

„Mindig nehéz végső búcsút venni valakitől, de a Tőled való búcsúban van valami szívbe markoló fájdalom. Eszünkbe jut a Te korán befejeződött életpályád és az, hogy milyen sokat kaphattunk volna még tőled. A keresztény hit tanítása azt vallja, és ezt Te is gyakran kihangsúlyoztad, hogy az emberek sorsa nem egyszerűen ez a rövid földi élet, hanem a mennyei boldogság. Magunkénak szerettünk volna tudni Téged, azt hittük sokáig, hogy a miénk vagy, és nem lehet Téged elvenni tőlünk. Ám Isten, akinek a kezében vagyunk, másképp akarta. Hitünk szerint, Te most már teljesen és visszavonhatatlanul Istené vagy. 

Hatalmas energiáddal és felejthetetlen kiállásoddal szinte óriásként magasodtál fölénk. Egy igen sokszor mosolygó, kacagó, vidám óriást láttunk Benned, aki derűjét, jó kedélyét az élet minden helyzetében megőrizte. Egy sugárzó lényt ismerhettünk meg Benned, mivel sajátos pajkosságoddal rögtön mindenkit meg tudtál érinteni. A személyedből áradó kedélyesség és spontán közvetlenség hatása alól senki sem vonhatta ki magát. Isten megadta Neked azt, hogy nyíltságodat és közvetlenségedet az evangelizáció szolgálatába tudtad állítani. Így aztán személyes kapcsolataidon keresztül is sok gyümölcsöt hozott a Te buzgó lelkipásztori szolgálatod.

Istentől kapott értelmességedet sok alkalommal megcsodálhattuk. Magas tudományos fokozat nélkül is sokat tettél a keresztény szellemiség és kultúra terjesztéséért. A hit igazságainak nagyszerű összefüggéseit nem annyira a könyvekből, hanem imádságaidból és elmélkedéseidből ismerted meg. Nagyon szoros kapcsolatot ápoltál a Szentlélekkel, aki bőven árasztotta Rád ajándékait. Prédikációidban a hit kérdéseit bölcsességgel, mindig egyedi módon tudtad elénk tárni. A bölcsesség a dolgok összegzése és fentről való szemlélése: a bölcs egyben látja azt, amit mi csak szeletekben nézünk. A Te igehirdetésednek hallgatása a bölcsesség kiapadhatatlan forrásának bizonyult és abból mindnyájan igen nagy haszonnal tudtunk meríteni. Hited és fáradozásod, reményeink szerint, mostanra Isten boldogító színelátására vezetett el Téged” – fogalmazta meg Szabó S. Bertalan atya mindazok reményét, akik ismerték, szerették, tisztelték Barna F. Máté atyát.

Forrás és fotó: Győri Egyházmegye Sajtóirodája

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát

Örök nyugalomra helyezték Barna Máté atyát