Egyházmegyénk lelkipásztorai együtt köszöntötték a Szűzanyát Győrben

2018. október 10. (szerda) 9:00

A Győri Egyházmegye papsága rekollekción vett részt október 8-án, Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya főünnepén a Győri Hittudományi Főiskolán. A program Semsey Gábor egyetemi adjunktus, a Semmelweis Egyetem (Egészségügyi Közszolgálati Kar, Mentálhigiéné Intézet) munkatársának előadásával kezdődött. A rekollekció keretében a lelkipásztorok ünnepi szentmisét celebráltak Veres András megyéspüspökkel a Nagyboldogasszony-székesegyházban. A főpásztor örömét fejezte ki, hogy ezen a sajátosan magyar Mária-ünnepen mutathatja be a legszentebb áldozatot paptestvéreivel.  

Németh László általános püspöki helynök prédikációjában párhuzamot vont a fatimai magyar kálvária és az erdélyi Ákosfalva templomában található, Szűzanyát és a gyermek Jézust ábrázoló alkotás között. Fatimában a gyermek Jézus a magyar címerpajzson áll, jobbjával a Mária fején látható Szent Koronára, baljával pedig a címerpajzsra mutat. A kis Jézus ezzel a kettős mozdulattal kéri édesanyját: különösen védelmezze azt a nemzetet, amelynek oltalmazását rábízták. Itt anya és gyermeke tekintete egybefonódik. Az erdélyi Ákosfalva barokk oltárképén a Szűzanya egy nagy székből tekint le Szent István királyunkra, aki a Szent Koronával felajánlja számára országa népeit. Szűz Mária a felajánlás közben megemelkedik,  magához szorítva a gyermek Jézust, aki az egyik karját a Szent Korona fölé nyújtja, másik kezével pedig egy keresztet tart államalapító királyunk felé. Mindkét alkotáson Jézus a fő cselekvő – hívta fel a figyelmet Németh László atya.

A szónok a Boldogasszony Anyánk című himnusz különböző szövegváltozatainak jelentésére is kitért. Családi örökségként kapott imádságos könyvében a „Magyarországról, édes hazánkról, / ne feledkezzél el szegény magyarokról” rész másként szerepel: „Magyarországról mint sajátodról / ne feledkezzél el a hív magyarokról”.  Vajon az „édes haza”  ki tudja-e fejezni azt, amit a „sajátod” jelentése hordoz? – tette fel a kérdést a Győri Egyházmegye általános püspöki helynöke. Magyarország Szűz Mária „sajátja” Szent István és Szent László szándéka szerint – zárta prédikációját Németh László atya.

Az ünnep történeti hátteréről ITT olvashatnak bővebben. 

Bátayné Somogyvári Zita/Győri Egyházmegye Sajtóirodája
Fotó: Ács Tamás, Győri Egyházmegye Sajtóirodája 

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

papi rekollekció Magyarok Nagyasszonya napján

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Magyarok Nagyasszonya napján rekollekciós szentmise

Egyházmegyénk lelkipásztorai találkoztak Magyarok Nagyasszonya ünnepén

Egyházmegyénk lelkipásztorai találkoztak Magyarok Nagyasszonya ünnepén

Egyházmegyénk lelkipásztorai találkoztak Magyarok Nagyasszonya ünnepén

Egyházmegyénk lelkipásztorai találkoztak Magyarok Nagyasszonya ünnepén

Egyházmegyénk lelkipásztorai találkoztak Magyarok Nagyasszonya ünnepén