Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

2018. október 3. (szerda) 9:00

Szeptember 30-án Veres András győri megyéspüspök ünnepi szentmise keretében megáldotta a győr-nádorvárosi Szent Kamillus-templom restaurált mellékoltárait. A főpásztorral koncelebrált Pápai Lajos nyugalmazott győri püspök és Berkes Gyula plébános. Az ünnepet megtisztelte jelenlétével Borkai Zsolt győri polgármester, valamint Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő. 

Egy ilyen ünnep sokféle gondolatot ébreszthet bennünk – kezdte ünnepi szentbeszédét Veres András győri megyéspüspök –, elsősorban azt a kérdést érdemes átgondolni, hogy mit is jelent számunkra a templom. Szükséges egy olyan hely, ahol másképpen érezzük magunkat, mint a társadalom egyéb színterein. A templomokra nem az Istennek, hanem az embernek van szüksége. A kereszténység születésekor először otthonaikban találkoztak a hívek, majd a gyarapodó létszám miatt egyre inkább kinőtték a lakóházakat. A templomok építéséhez bizonyosan az a szándék vezette az építészeket, hogy legyen egy hely, ahol a közösség összejöhet, együtt imádkozhat, együtt ünnepelheti az Eucharisztiát, a szentmisét.

Szent István királyunk is okkal kérte, hogy minden tíz falunak épüljön egy temploma, ahol összegyűlhetnek az emberek a szentmise megünneplésére. Egészen más annak a településnek a hangulata, a lelkülete, ahol épült templom, ahol van imádkozó közösség, ahol rendszeresen egybegyűlnek az emberek, hogy Isten igéjét hallgassák, arról elmélkedjenek, Isten szentségeiben részesüljenek, és úgy térjenek vissza a mindennapi életbe – figyelmeztetett a szónok. A főpásztor Szent II. János Pál pápa szavait idézve beszélt arról, hogy az Egyház legfontosabb imádsága a szentmise. Az üdvösség közvetítőjévé válik az a hely, ahol ünneplik az Eucharisztiát. A templomban végezzük életünk legfontosabb imádságát, Krisztussal találkozva tudjuk az életünk eseményeit értelmezni. Hozzunk meg minden áldozatot azért, hogy legalább vasárnaponként részt vehessünk a szentmisén, de ha lehetséges, akkor gyakrabban is. 

A felújított oltárok megáldása alkalmat ad arra, hogy személy szerint elgondolkodjunk, milyen a saját kötődésünk a templomhoz, az Egyházhoz – folytatta a főpásztor elmélkedését. Őseink igyekeztek a templomot különösen széppé tenni, hiszen ez Isten imádásának a helye, ezért Istennek mindig a legszebbet, a legtökéletesebbet akarták nyújtani. Nem véletlen, hogy a művészet kiindulópontja és ihletője is a templom, minden művész azokban a művekben alkot igazán maradandót, amelyeket Istennel és a szakralitással kapcsolatban hoz létre. 

„Adja Isten, hogy mindig legyenek, akik érzik a megújítás felelősségét, és tudatában legyenek annak, hogy amit Isten házának szépítésére adnak, az a legjobb befektetés. Addig él a nemzet, míg épülnek és megújulnak a templomaink” – zárta szentbeszédét a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke.

Berkes Gyula atya, a Szent Kamillus-templom plébánosa köszönetet mondott Springer Ferenc restaurátornak és munkatársainak, továbbá mindazoknak, akik hozzájárultak a mellékoltárok megújulásához Isten legnagyobb dicsőségére.

Az ünnepről készült videofelvétel megtekinthető ITT

Bátayné Somogyvári Zita
Fotó: Ács Tamás 

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait

Megáldották a Szent Kamillus-templom mellékoltárait