Nem az objektív tudásanyaggal nevelünk – Kapui Jenő atyát kérdeztük

2018. szeptember 3. (hétfő) 16:00

Nagy István miniszter az államalapító Szent István ünnepe alkalmából Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést adott át az Agrárminisztériumban Kapui Jenő atyának, a mosonmagyaróvári Nepomuki Szent János Plébánia plébánosának, a Mosoni Esperesi Kerület esperesének a szanyi Szent Anna Katolikus Általános Iskola megalapításáért, a helyi közösség hitéletében betöltött jelentős szerepéért. Az elismerés kapcsán beszélgettünk Jenő atyával arról, hogy miként lehet evangelizálni, átadni a hitet napjainkban az oktatási intézmények keretein belül, illetve milyen kihívásokkal szembesülhet egy hitoktató egy egyházi, valamint egy állami fenntartású intézményben, miben lehet eltérés a két helyszín adta lehetőségek között. 

„Az Egyház alapvető feladata az evangelizáció bármely területen, így az oktatási intézményekben is. A hit átadásának létezik egy értelmi és egy érzelmi dimenziója. A tudásanyag közvetítésének megfelelő helyszíne az iskola, ez azonban az érzelmi oldal megerősítése nélkül kevés. Ez utóbbihoz járulhatnak hozzá a plébániai közösségek. Nem az objektív tudásanyaggal nevelünk, hanem az életünk példájával. Az egyházi iskolákban adottak a hitélettel kapcsolatos közösségi foglalkozások, programok, az állami fenntartású iskolákban azonban csak a hittanóra ad lehetőséget a hittel és az Egyházzal való találkozásra. Általában az egyházi oktatási intézményeket választják azok a családok, akiknek tanúságtevő jelenléte rendkívül fontos lenne az állami iskolákban is. Plébániánkon számos közösség működik, ezeknek a fenntartása jó munkatársak és nyitott, Egyház iránt elkötelezett családok nélkül elképzelhetetlen lenne” – hangsúlyozta Kapui Jenő atya.

Győri Egyházmegye Sajtóirodája
Fotó: Merényi Zita/Magyar Kurír