A velünk élő reneszánsz – Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

2018. június 1. (péntek) 8:00

Kategória: Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár

Mátyás király születésének 575. és királlyá választásának 560. évfordulójára a Nemzetpolitikai Államtitkárság a 2018-as évet az uralkodó emlékévének nyilvánította. Ehhez az emlékévhez kapcsolódik az Az újraálmodott Róma; Mátyás király emlékezete – a győri Corvina című kiállítás. A tárlat alapját a Győrben őrzött, Flavius Blondus itáliai humanista által jegyzett Corvina újbóli, hasonmás kiadása adta. A Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár, valamint a Szent László Látogatóközpont szervezésében megvalósult kiállítás május 18-án nyitotta meg kapuit Győrben, a Gutenberg tér 2. szám alatt. 

A megnyitó napján az érdeklődő közönség egész délelőttös programsorozaton vehetett részt. Veres András győri megyéspüspök és Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket. A programsorozat első részében Kátai Zoltán énekmondó reneszánsz zenedarabokat adott elő. A reneszánsz és a humanizmus jelenségéről, valamint a humanista Flavius Blondus életéről és a Győrben őrzött Corvináról beszélt Kiss Tamás, a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár igazgatója és Tolnay Imre képzőművész. 

Az Újraálmodott Róma (Roma instaurata) című Corvina nem más, mint egy 15. században élt tudós elbeszélése az Örök Városban még fellelhető ókori építményekről, emlékhelyekről. Sok római épületről Flavius Blondus leírásai alapján van tudomása a ma élő embernek. Róma emlékhelyeiről szóló műve útikönyvként is szolgálhat. Így tekintett a Győrben őrzött Corvinára Szabó Béla fotóművész is, aki művészi igényű képeket készített a krónikában leírt helyszínekről, emlékekről. Ekképp kapcsolódik össze e kiállítás keretein belül a 21. század a reneszánsz korszakával és az az ókori világgal. E közel kétezer éves időutazás alapja „a győri Corvina” néven emlegetett Flavius Blondus-kötet. A könyvritkaságot hasonmás kiadásban újra megjelentette a Pytheas Könyvmanufaktúra, hogy a szélesebb közönség számára is elérhetővé váljon.

A délelőtt második felében két tudományos előadás és az Az újraálmodott Róma című dokumentumfilm levetítése várta a megnyitóra érkezőket. Mikó Árpád, az MTA BTK Művészettörténeti Intézetének tudományos főmunkatársa előadásában ismertette a Corvina-kutatás közel másfél évszázados történetét, amelyben Rómer Flórisnak is kiemelkedő szerepe volt. Az előadó kitért Mátyás király könyvtárának jellegzetességeire, nagyobb korszakaira, majd elhelyezte a könyvtárat az európai udvarok könyvtárainak sorában. Mikó Árpád kiemelte, hogy Mátyás örökségének a legtörékenyebb része, a könyvtára és annak szellemisége maradt fenn. A tudományos szekciót Kiss Erika, a Magyar Nemzeti Múzeum művészettörténészének előadása zárta, aki a reneszánsz kori ötvösművészeten keresztül mutatta be a 15. századi udvari reprezentációt. Ennek során bizonyította a többféle reneszánsz irányzat egymás mellett élését, ami akár egyetlen ötvösművön, az Esztergomban őrzött Mátyás-kálvárián is megmutatkozik.

Az eseményen levetített dokumentumfilm ismerteti Hunyadi Mátyás híres könyvtárát, a Bibliotheca Corvinianát és annak európai jelentőségét. A film a reneszánsz Rómába vezet minket, ahol a nagy építkezések hatására kezdtek eltűnni az ókori emlékek, épületek. A képkockák segítségével végigkövethetjük Flavius Blondus élettörténetét, művének hatását.  

Győr városa és a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár a kiállítással az egész Kárpát-medencére kiterjedő, egy éven keresztül tartó kulturális programsorozatba kapcsolódott be. A szeptember 30-ig minden nap 10 és 18 óra között látogatható tárlat bemutatja a város kötődését az európai reneszánszhoz és legismertebb magyarországi képviselőjéhez, Mátyás királyhoz.

Oláh Róbert/Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtár
Fotó: Szabó Béla

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon

Mátyás király koráról nyílt kiállítás a Káptalandombon