Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

2017. június 26. (hétfő) 8:00

Kategória: Szent László-év

Június 25-én 22 órakor egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat a győr-révfalui Szentháromság-templomban. Az egyházzenei áhítatot Maróti Gábor egyházmegyei zeneigazgató, zeneszerző vezette. Az eseményen közreműködött Bajnai Mária hegedűművész, a Győri Filharmonikus Zenekar tagja, Baross Loretta énekművész, a Győri Hittudományi Főiskola Egyházzenei Tanszékének magánének tanára, Giczi Balázs, a Győri Hittudományi Főiskola Egyházzenei Tanszékének hallgatója, Lunczer Vivien, a Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola növendéke és Pődör Lea, a Győri Hittudományi Főiskola Egyházzenei Tanszékének hallgatója, a győr-révfalui Szentháromság-templom kántora, valamint Soós Gábor orgonaművész, a győri Szent Imre-templom karnagya. A program elején Veres András győri megyéspüspök köszöntötte a résztvevőket.

Az áhítat keretein belül ősbemutatóra is sor került. A Szent László-napok nyitórendezvényén Maróti Gábor egyházmegyei zeneigazgató orgonán bemutatta Carlotta Ferrari két alkotását, amelyet a kortárs itáliai zeneszerző erre az alkalomra komponált Maróti Gábor kérésére. A Valet will ich dir geben egy ismert evangélikus korál átirata, a Communio sopra un canto basco egy baszk dallamra írt, áldozási szertartást kísérő zenemű. Carlotta Ferrari, aki a firenzei Európai Közgazdaságtudományi Iskola (European School of Economics) zeneszerzés és a zeneelmélet professzora, így vall két alkotásáról: „A Valet will ich dir geben polimodális, kitartott mély pedálhangra írt megvalósulása az ismert luteránus korálnak. A Communio sopra un canto basco reflexív és misztikus darab, egy híres, Baszkföldről származó dallam témájára komponálva, amely mind a liturgiához, mind a személyes elmélyüléshez alkalmas." 

Az egyházzenei koncert zárásaként a résztvevők meghallgathatták Maróti Gábor Üdvözlégy, kegyes Szent László király... kezdetű népének témájára írt zeneművét, a Szent László-napokat beharangozó videofilm kísérőzenéjét Soós Gábor (orgona) és Giczi Balázs (harsona) előadásában. 

Győri Egyházmegye Sajtóirodája
Fotó: Németh Péter/Győri Egyházmegye Sajtóirodája

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat

Egyházzenei áhítattal kezdődött a Győri Egyházmegye által szervezett Szent László-napok programsorozat