Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

2017. május 18. (csütörtök) 11:00

Kategória: A Szent László herma

Négyszáztíz év után először hagyta el Győr városát Szent László király koponyacsont-ereklyéje. A relikviát, amit a nagyváradi Szent László-ünnepségre szállítottak, május 13-án Debrecenben, a Szent Anna-székesegyházban fogadták. Az ereklye ünnepélyes fogadása után Orosz Lőrinc, a Szent Anna-székesegyház plébánosa mutatott be szentmisét, ezután Bognár István, a győri székesegyház plébánosa előadást tartott a relikviáról, végül késő estébe nyúló énekes virrasztáson, közös imádkozáson vettek részt a hívek. Másnap, május 14-én, vasárnap a közel ezeréves ereklyét a nagyváradi Szent László-ünnepségre szállították, majd este visszaérkezett Debrecenbe. Az egyházmegye több településéről érkező zarándokok részvételével Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök ünnepi szentmisét mutatott be a Szent Anna-székesegyházban az ereklye jelenlétében. A szentmisén részt vett Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek is.

Palánki Ferenc megyéspüspök prédikációjában először Jézus utolsó vacsorán elmondott búcsúbeszédének üzenetére irányította a figyelmet. A főpásztor elmondta, mint ahogyan az apostolok, mi is ott vagyunk Jézus mellett, aki arra tanít bennünket, hogy az örök élet távlatából szemléljük az életünket. „Ne legyen nyugtalan a szívetek! Higgyetek az Istenben, és bennem is higgyetek!” (Jn 14,1) „Én vagyok az út, az igazság és az élet” (Jn 14,6). Jézus akkor mondja ezt, amikor készül a halálra, arra, hogy teljesen odaadja értünk az életét. A püspök hangsúlyozta, úgy nézzünk mi is az életünkre, hogy a halállal nincs vége. Az e világi dolgok ne kössenek bennünket a földhöz, szabadon haladjunk azon az úton, amire Jézus azt mondta: „Én vagyok az út.” A megyéspüspök ezután Szent László király példamutató életét emelte ki.  Az uralkodó úgy tudta vezetni ezt az országot, hogy közben Isten országát is építette. Csak akkor van értelme a szolgálatnak, ha azzal az örök életet szolgáljuk, közben megismerve az igazságot, ami nem valami, hanem valaki, maga Jézus Krisztus.

A püspök a szent király alázatos életéből kiemelte: „A magyar uralkodó éjszakákon át imádkozott, hogy megismerje Jézust, az igazságot. Ennek köszönhetően soha nem tévesztette el a célt, és hatalmát szolgálatként élte meg. Ezt igazolja az is, hogy koronáját, az uralkodás jelképét nem a fején viselte, hanem mindig maga előtt vitette. Az uralkodás szolgálatot jelent; Jézus Krisztus, az igazi király adott erre példát. Szent Lászlónak nem az uralkodásra volt szüksége, hanem szeretetre. Ő úgy uralkodott, hogy átengedte a hatalmat az igazi királynak, Istennek, így lett igazán keresztény. Nekünk sem uralkodnunk kell egymás fölött, hanem másokért élni. Felelősséget kell vállalnunk egymásért, nemzetünkért, magyarságunkért. Ehhez kérjük a nagy szent, országot megtartó királyunk közbenjárását, imádságát, segítségét.”

A szentmise végén Bognár István, a győri székesegyház plébánosa szólt a hívekhez. Elmondta, az ereklye őre, a győri székesegyház mindenkori plébánosa nélkül a relikviát nem vihetik sehova. Erre négyszáztíz éve nem is volt példa, amióta Naprághy Demeter veszprémi, utóbb győri püspök 1607-ben a győri székesegyháznak adományozta a Szent László koponyacsontját tartalmazó hermát.

Szent László hermája jelenleg nincs szállítható állapotban, így az ereklyét egy alig egy hete készült díszes tartóban szállították Debrecenbe, majd Nagyváradra. A Szent Jobb és a Szent Korona után nemzetünk harmadik legféltettebb kincsén néhány évvel ezelőtt átfogó természettudományos vizsgálatot végeztek, amely egyértelműen alátámasztotta, hogy a koponyacsont Szent László királyé. A vizsgálatok során rekonstruálták a teljes csontvázat. Kiderült, hogy a jól ismert elbeszéléssel szemben a király átlagos magasságú volt. Ez a tény viszont semmiképpen nem kisebbíti Szent László király emberi nagyságát, aki „athleta Christi”, Krisztus bajnoka. A szentmise után lehetőség nyílt közelebbről is megtekinteni az ereklyét.

Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye / Magyar Kurír

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét

Debrecenben fogadták Szent László koponyaereklyéjét