Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

2017. május 11. (csütörtök) 10:00

Kategória: Főpásztorok

A Katolikus Társadalmi Napok (KATTÁRS) és a Szent László-napok várható győri eseményeiről Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke és Székely János püspök, az MKPK Caritas in Veritate Bizottságának elnöke tájékoztatta a sajtó képviselőit május 9-én Győrben.

„Európa a legélhetőbb helyek egyike a Földön. Ennek a legfőbb oka, hogy az európai társadalom a kereszténység gyökereiből jött létre” – kezdte tájékoztatóját Székely János esztergom-budapesti segédpüspök. A KATTÁRS pont azt szeretné megmutatni, hogy ezt az élhető emberi világot az evangéliumból fakadó hit és meggyőződés hozta létre. A hit emeli az egyes embert és a családot is a korlátai fölé. Ha nincs a jogrendszerünk és a szokásaink mögött az erkölcs, a hit ereje, a társadalom összeomlik. Az idei KATTÁRS középpontjában a család áll, jelmondata pedig Ferenc pápa nyomán ez lesz: A család szeretete az Egyház öröme.

Egyre kevesebb házasságot kötnek, egyre kevesebb gyermek születik, sok fiatal nem is érti, miért kötelezze el magát. A család válsága mögött egy mély emberi válság húzódik. A KATTÁRS meg szeretné mutatni azt a titkot, melyből a család táplálkozni tud. A magyar kereszténység történetében sok szent életű embert és családot találunk, köztük Szent Istvánt, Boldog Gizellát, Szent Imrét és Szent Lászlót. A KATTÁRS során bemutatkoznak a Katolikus Egyház családmozgalmai. Ezek a közösségek a „pozitív deviancia” szigetei, ők tesznek tanúságot arról, hogy családban és hűségben élni öröm. A három nap során a családokkal foglalkozó előadásokat és kerekasztal-beszélgetéseket is meghallgathatnak az érdeklődők.

Veres András győri megyéspüspök a Szent László-ünnep részleteiről beszélt. A győriek életében június 27. mindig megkülönböztetett nap volt, a jubileum alkalmából – a szent uralkodó trónra lépésének 940., szentté avatásának 825. évfordulója van – most kétnaposra tervezték a rendezvényt. A KATTÁRS tematikája szintén kapcsolódik Szent László személyéhez is, hiszen a szent király egyben családfő is volt. Az ünnepségsorozat igyekszik tudományos, szakrális és szórakoztató is lenni egyszerre. A közreműködők mindegyike a maga területén a legmagasabb színvonalat képviseli. Tudományos konferencia mutatja be a Szent László koponyaereklyéjén 2011-ben elvégzett vizsgálat eredményeit. A színház kedvelői Illei János Salamon király, Lászlónak foglya című történeti játékát nézhetik meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Kara Boldog Özséb Színtársulatának előadásában. Este a vesperás elimádkozása után Bogányi Gergely és a Győri Filharmonikus Zenekar ad koncertet. Másnap délelőtt ünnepi hálaadó szentmisére kerül sor az MKPK tagjainak és azon határon túli püspököknek részvételével, akik Szent László egykori birodalmának mai területén élnek. A Szent László-napok jelmondata Prohászka Ottokár székesfehérvári püspöktől származik: „Lászlóban lett kereszténnyé és szentté...”, mely természetesen Magyarországra utal. „Bízom benne, hogy ez az ünnep nemcsak a Szent László iránti tiszteletet fogja növelni, de az emberek lelkében egy olyan Szent Lászlótól megihletett újjáalakulást és elköteleződést eredményez, mely biztosíthatja, hogy Szent László öröksége tovább éljen” – fejezte be a programsorozat ismertetését Veres András püspök.

Bogányi Gergely Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész – aki a saját maga által tervezett hangszeren játszik majd – hangsúlyozta, hogy Szent László harcos szellemiségét megőrizni, keresztény örökségét életben tartani ma különösen fontos. Berkes Kálmán, a Győri Filharmonikus Zenekar művészeti vezetője számára Szent László személye a hősiesség, a tisztesség és a jog megtestesítője. Fűke Géza, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója elmondta, hogy a zenekar nagy szeretettel működik közre az ünnepi koncerten. A művészek Csajkovszkij B-moll zongoraversenyét, Erkel Ferenc Ünnepi nyitányát – melyben a Himnusz és a Szózat dallamai is felcsendülnek –, és Liszt Ferenc Les Préludes című szimfonikus költeményét adják elő. Szarka Gyula Kossuth-díjas zenész, a Ghymes együttes tagja kiemelte, hogy a hagyomány tisztelete mellett annak „használatára” is figyelmet kell fordítani, a Ghymes együttes pedig mindig erre törekedett. Ferencz Péter, a Helyes_Beat zenekar vezetője azt hangsúlyozta, hogy Istent dicsőítő zenéjükkel a keresztény értékeket és a bibliai igazságokat szeretnék közelebb vinni az emberekhez.

A Katolikus Társadalmi Napokat június 25. és 27. között, a Szent László-napokat június 26–27-én rendezik meg. Mindkét esemény helyszíne a győri Dunakapu tér lesz.

Baranyai Béla / Magyar Kurír
Fotó: Lambert Attila

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól

Sajtótájékoztatót tartottak a KATTÁRS és a Szent László-napok győri programjairól