Győri kispapok zarándoklata Máriavölgybe és Pozsonyba

2017. április 17. (hétfő) 10:00

Kategória: Papnevelő Intézet

Az aranymisés, győri prépost-kanonok, nyugalmazott teológiai tanár, dr. Schmatovich János meghívására és szervezésében a Győri Hittudományi Főiskola tanári kara és papnövendékei ez év március 15-én Máriavölgyben, Pozsonyban és Horvátjárfaluban jártak zarándoklat keretében, majd meglátogatták a jubiláns atya szülőföldjét, Bezenye környékét.

Az első állomás Máriavölgyben (Marianka) volt, ahol tiszteletünket tettük Magyarok Védasszonya (Patrona Hungariae) előtt. Dr. Pápai Lajos nyugalmazott megyéspüspök a szentmise keretében tartott prédikációjában kiemelte, hogy I. Lipót császár és király az 1687-es pozsonyi országgyűlés alkalmával Máriavölgybe zarándokolt, ahol a török alól már nagyrészt felszabadult országot a Magyarok Nagyasszonyának ajánlotta fel. A kegyhelyet a kolostorral együtt Nagy Lajos király 1377-ban az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendnek, a pálosoknak adományozta. A pálosok több mint négyszáz éven át tevékenykedtek, egészen II. József császár koráig. Működésük különösen a reformáció idején volt kiemelkedő.

Dévény vára volt utunk a következő állomása. Ezt várat tartják a magyar hon „kapujának.” Régi történelmi múltja mellett híressé tette Ady Endre versben megfogalmazott költői kérdése: „Szabad-e Dévénynél betörnöm az új idők új dalaival?” Ezen a helyen Szent László királyra emlékeztünk, kinek tiszteletére szenteljük az idei évet.

Pozsonyban várt minket a fakultás prodékánja, dr. Jozef Jančović. A Szent Márton-dómban elimádkoztuk XVI. Benedek emeritus pápa Szent Márton tiszteletére írt imáját, a Papi Szeminárum kápolnájában pedig imádkoztunk papi hivatásokért, buzgón kérve Pázmány Péter jezsuita bíboros közbenjárását, aki az ellenreformáció idején megépíttette a jelenlegi épületet.

Horvátjárfaluban (Jarovce) nagy örömmel fogadták a zarándokokat a horvát ajkú katolikus hívek, ahol idén – ahogy az a horvátok körében évenként más-más helyen szokássá vált – a Máriacelli Vándor Madonnát őrzik és fogadják az ideérkező zarándokokat. Az áhítat kezdetén a helyi plébános, dr. Jozef Kemp köszöntött bennünket. A vesperás elimádkozása után bőséges szeretetlakoma várt reánk. Ezúton is köszönetet mondunk vendéglátóinknak.

Bezenyén fogadott bennünket Szalai Kálmán plébános, mi pedig köszöntöttük fatimai szobra előtt a Szent Szüzet abból az alkalomból, hogy világszerte idén tartják a „fatimai évet” a fatimai Mária-jelenések századik évfordulóján.

Az egész zarándoklat nagy lelki élménnyel gazdagította a résztvevők szívét.

Győri Szeminárium
Fotó (Máriavölgy): Mészáros Dávid