Nagyböjti zarándoklat és megemlékezés Halmos László zeneszerzőről Győr-Újvárosban

2017. március 13. (hétfő) 11:00

Kategória: Főpásztorok

Győrben igen szép szokás, hogy nagyböjt péntekjein a győri és Győr környéki plébániák hívei zarándokútra indulnak a Nagyboldogasszony-székesegyházba, ahol a vérrel könnyező Szűzanya kegyképét őrzik. Az idei zarándoklatok a Nagyboldogasszony-székesegyház felújítása miatt Győr egy-egy templomában lesznek megtartva, a Könnyező Szűzanya-kegykép egy másolatának jelenlétében. Ez lehetőséget ad arra is, hogy a zarándokló hívek ellátogassanak egymás templomaiba, s erősödjön a lelki közösség Győr hívő népének tagjai között. Az idei zarándoklaton március 3-án, nagyböjt első péntekjén rangban elsőként a győr-újvárosi, győr-szigeti, pinnyédi és Szent Erzsébet-telepi, valamint Kunsziget, Mosonszentmiklós és Öttevény településekről érkező hívek vettek részt a 18 órakor kezdődő ünnepi főpapi szentmisén és az előtte végzett keresztúton a győr-újvárosi Urunk színeváltozása-plébániatemplomban.

A keresztút 17.30-kor kezdődött, amelyet Winkler Zsolt Öttevényi plébános atya tartott. E keresztút különlegességét az adta, hogy a stációk elmélkedéseiként a Richard G. Furey CSsR által írt Mária-keresztutat olvasták a győr-szigeti plébániához tartozó gyermekek, hittanosok, és felnőttek a szervita nővérek vezetésével.

18 órakor a szépen megtelt nagytemplomban ünnepi főpapi szentmise kezdődött, az említett egyházközségek részvételével, melyet Veres András győri megyéspüspök mutatott be. A legszentebb áldozaton koncelebráltak: Németh László általános püspöki helynök, Zsebedics József, Győr-Újváros, Sziget és Pinnyéd plébánosa, Winkler Zsolt Öttevény, Kunsziget és Mosonszentmiklós plébánosa, valamint Mogyorósi Márk püspöki titkár. A szentmise zenei szolgálatát az újvárosi templom szkólája végezte, Győr-Sziget és a Szent Erzsébet-telepi egyházközségek énekes híveivel együttműködve. A szentmise egyúttal megemlékezés volt Halmos László győri zeneszerző, székesegyházi karnagy halálának 20. évfordulója alkalmából. A szentmisén az egyesített énekkar előadásában felhangzott Halmos László  Missa e Sole (Napmise) című latin nyelvű, többszólamú miseordináriuma, vaamint az Ecce sacerdos, a Scapulis suis nagyböjti offertorium és a Pange Lingua kórusművek. A kórust Bálint Istvánné, Hornung Andrásné, Kiss Dea, Kovácsné Juhász Orsolya, Győri Margit, Galántai Istvánné, Radicsné Csőre Andrea, Babos Tímea, Horváth Csaba, Kleininger Bálint, Nyőgér Zoltán és Kelemen György alkották. Ezúton is köszönjük lelkes közreműködésüket.

A méltóságteljes ünnepi szentmise végén a püspök, a papság és az asszisztencia levonult a szentély mellett elhelyezett Könnyező Szűzanya-kegykép másolatához, ahol imádkoztunk egyházközségeinkért, városunkért és a búcsú kegyelmeinek elnyeréséért. Az imádság végén tiszteletünket tehettük a Könnyező Szűzanya ereklyéje előtt.

Horváth Csaba
Fotó: Bálint István