Foganásod gyógyított – Nagyböjti zarándoklat és ősbemutató Győr-Révfaluban

2017. március 12. (vasárnap) 10:00

Kategória: Főpásztorok

Dr. Veres András győri megyéspüspök 2017 februárjában zarándoklatokat hirdetett meg a nagyböjti péntekekre a győri plébániákon. A nagyböjti zarándoklatok második állomása a győr-révfalui Szentháromság-templomban volt március 10-én, a győr-révfalui, a győr-bácsai és a győr-kisbácsai hívek részvételével. A nagyböjti zarándoklatok állomásain kihelyezik a győri német ispitához tartozó Szentháromság-templom festményét, amely a Szűzanyát a Kisded Jézussal ábrázolja – az alkotás a Nagyboldogasszony-székesegyházban található Könnyező Szűzanya-kegyképet reprezentálja –, valamint azt az ezüst ereklyetartóban őrzött kendőt, amellyel a Szűzanya véres könnyeit felitatták 1697. március 17-én. Győr-Révfaluban a keresztutat és a szentmisét Németh László általános püspöki helynök vezette. A szentmisén Megyeri Ciprián győr-révfalui plébános és dr. Németh Gábor győr-kisbácsai plébános koncelebrált. 

Németh László szentbeszéde középpontjába a nagyböjti zarándoklatok mottóját – Foganásod gyógyított – állította, amely Guyde Bazoches Boldogságos Szűzről szóló, Babits Mihály által magyar nyelvre fordított himnuszából származik. Az Ezekiel próféta által leírt sorokban Isten önvallomása mutatkozik meg: „nem kívánom én a bűnös ember halálát (…), hanem azt, hogy megtérjen útjáról, és éljen” (Ez 18,23). Az imádság és a bűnbánat gyógyító eszköz Isten kezében – tette hozzá az általános püspöki helynök. Gyógyulásra szorulunk, csak a Boldogságos Szűzanya foganása, Jézus Krisztus által gyógyulhatunk meg. A Szűzanya foganása teljesen egyedi és megismételhetetlen, hiszen a megtestesült Igét hozta a világra. Németh László utalt a hazájából elüldözött ír püspök, Walter Lynch által Győrbe hozott Szűzanya-kegyképre is. Az egy ember által lefestett Szűzanya szeméből véres könnyek gördültek alá az ír katolikusok üldözésének idején, az Istenszülő így fejezte ki együttszenvedését az üldözöttekkel, mert Egyszülött Fiát látta szenvedni bennük. 

Németh László ezt követően egy történetet osztott meg a Szűzanya közbenjárásáról, foganásának gyógyító erejéről. Egy lovag fáradt lován lassan poroszkált az úton. Az út mellett állt egy kis kápolna, ahova betért, és meglátta a Fájdalmas Szűzanya szobrát, aki halott gyermekét tartotta a karjai között. Imádkozni kezdett, megpróbálta letenni az élete terheit. Jézust szólongatta, de a Megváltó néma maradt. A könnyei is elkezdtek folyni, mert úgy érezte, hogy Jézus elutasította őt. Kétségbeesésében Szűz Máriát szólította meg. A történet szerint a szoborcsoport megelevenedett, a Szűzanya az oltárra helyezte Fia testét, majd a lovag mellé térdelt, és együtt imádkoztak Jézus Krisztushoz. A történet végén Jézus Szűz Mária közbenjárására megadta a lovagnak a feloldozást – mondta Németh László. 

A felajánlás alatt a zenei szolgálatot végző győr-révfalui Szentháromság-templom kórusa dr. Pődör Lea kántor vezetésével előadta azt a darabot, amelyet dr. Maróti Gábor zeneszerző, egyházmegyei zeneigazgató, a Győri Hittudományi Főiskola Egyházzenei Tanszékének tanszékvezetője erre az alkalomra komponált a Fény szíve, fényár című esti himnusz szövegére. Az áldozás alatt Kodály Zoltán Stabat Mater című műve hangzott el, a zeneszerző halálának 50. évfordulójára emlékezve. A Szentháromság-templom kórusában énekelt Baross Loretta énekművész, a Győri Hittudományi Főiskola Egyházzenei Tanszékének magánének tanára, Bátfalvi Csilla, dr. Horváth Balázs, dr. Szegedi Anikó, Horváth Eszter, Horváth Péter, Kalmárné Foltányi Hedvig, Katona Péter, Kovács Gábor, Major Botond, Nyőgér Zoltán, Strasszer György, Takács László, Vagyon Anikó, Vagyon István és Váray Ibolya. A szentmisét követően a hívek leróhatták tiszteletüket a kihelyezett Szűzanya-kép és az ereklye előtt. 

A nagyböjti zarándoklatok március 17-én 17 óra 30 perckor a győr-gyárvárosi Jézus Szíve-templomban folytatódnak. 

Ikker Eszter / Győri Egyházmegye
Fotók: Nagy Lajos / Győrfotó

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban

Nagyböjti zarándoklat Győr-Révfaluban