A lélek fittségének záloga a testi önmegtartóztatás – Veres András szentmisét mutatott be hamvazószerdán

2017. március 2. (csütörtök) 12:00

Kategória: Győri Nagyboldogasszony-székesegyház (Belvárosi plébánia)

Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke március 1-jén, hamvazószerdán szentmisét mutatott be a győri Nagyboldogasszony-székesegyházban. A főpásztor homíliájában az aszkézis és a böjt értelmét állította a figyelem középpontjába. Veres András a szentmise elején elmondott köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a hamvazószerda nem egy szomorú, hanem egy örömteli időszak kezdetét jelenti.  A nagyböjtben megtapasztalhatjuk az Úrral való időzés belső örömét az elmélkedésen és az imádságon keresztül.  A megyéspüspök emlékeztetett arra, hogy a hamvazkodás a bűnbánat jele.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szentbeszédében kifejtette, hogy erőssé kell válnunk ahhoz, hogy egész életünket kézben tudjuk tartani, hogy azon az úton haladhassunk, amelyet Jézus Krisztus jelölt ki számunkra. A főpásztor rámutatott arra, hogy az aszkézis, az önmegtartóztatás lényege nem a földi dolgoktól való elfordulásban áll, hanem abban, hogy a teremtett dolgokat úgy használjuk, hogy azok testi és lelki javunkra váljanak.  Veres András szót ejtett arról, hogy az Egyház az idők során – az idők jeleit érzékelve – enyhítette az aszkézisre vonatkozó előírásokat, belátva azt, hogy nem szabad lehetetlen terheket róni az emberekre. Az Egyház Jézus Krisztus szándéka szerint nem az aszkézisről szóló előírásokra helyezi a hangsúlyt, hanem arra, hogy az egyén a saját szabad elhatározásából válassza ki és vállalja az aszketikus gyakorlatot, amelynek a böjt csupán egy része, egy megnyilvánulási formája. A főpásztor kiemelte, hogy az aszkézis gyakorlását jelenti az is, ha a családi élet és a munkahelyi kötelezettségek nehézségeit készséggel, zokszó nélkül viseljük.

Azonban arról sem feledkezhetünk meg, hogy a keresztény aszkézis nem öncélú – tette hozzá a főpásztor –, hiszen általa Jézus szenvedésére emlékezünk; vezeklő, bűnbánati jelleggel bír. Emellett pedig az aszkézis gyakorlása állandó éberségre, a Krisztusra való várakozásra hív. Veres András Anselm Grün bencés szerzetes gondolatai nyomán rávilágított arra, hogy a lélek éberségének, fittségének záloga a testi önmegtartóztatás, önmagunk megfegyelmezése; az Isten felé fordulást a testtel kell kezdeni. A testi önmegtartóztatásnak pedig az elmélkedésekkel, az imádsággal, a lelket gazdagító olvasmányok olvasásával, az irgalmasság cselekedeteinek gyakorlásával kell kiegészülnie – zárta homíliáját Veres András. A szentbeszédet követően a főpásztor megáldotta a tavalyi virágvasárnapi barkák hamvát, majd sor került a hamvazás szertartására.

A szentmisén koncelebrált Schmatovich János kanonok, győrhegyi prépost, Németh László kanonok, pápai prelátus, általános püspöki helynök, Lukácsi Zoltán kanonok, a Győri Papnevelő Intézet és a Győri Hittudományi Főiskola rektora, Zsebedics József kanonok, győr-szigeti és győr-újvárosi plébános, Martos Balázs Levente, a Győri Papnevelő Intézet prefektusa, Juhos Imre, a Győri Papnevelő Intézet spirituálisa, valamint Mogyorósi Márk püspöki titkár.

Szöveg és fotó: Ikker Eszter

Veres András szentmisét mutatott be hamvazószerdán