Gitáros énekkarok találkoztak Nagycenken

2016. szeptember 15. (csütörtök) 11:00

A Zenei hidak a Fertő partján – Nyugat-Győr egyházmegyei gitáros találkozót immár tizenkettedik alkalommal rendezték meg szeptember 10-én, múlt szombaton. Az eseménynek idén a nagycenki Szent István-plébániatemplom adott otthont, s a 12 órakor kezdődő találkozó során csaknem tíz énekkar mutathatta be tudását az összegyűlt híveknek.

A délben lezajlott megnyitó elején Szalai Gábor nagycenki plébános atya köszöntötte röviden a jelenlévőket, majd Horváth Imre, a találkozó főszervezője osztott meg néhány technikai információt. A csapatok egyenként 20 perces időkorláttal 5-5 dalt szólaltathattak meg, s a hallgatók változatos megközelítéseket, stílusokat tapasztalhattak meg. A fertőszéplaki Spiritus együttes elgondolkodtató dalai után a csepeli vendégzenekar kamarazenei hangzással, a soproni Szent Orsolya-gimnázium, valamint a Szent István-templom énekkara pedig dicsőítő énekekkel próbálkozott. A győri Gégény István új zenei köntösben mutatta be dalait, a fertőszéplaki Misericordias zenekar a budakalászi Pipó József friss szerzésű énekeiből válogatott, emellett jutott idő a Völcseji Népdalkör, a győr-bácsai Berkenye zenekar, a győr-ménfői ifjúsági kórus és az acsalagi Fidélia együttes bemutatkozására is. A műsorszámok közötti átszerelés közben Németh István fertőszentmiklósi plébános gondolatait hallhattuk az irgalmasságról. A kicsik elfoglalhatták magukat a templom melletti játszótéren, illetve a szervezők mindenkit meghívtak egy közös bográcsos ebédre.

Rövid énekpróbát követően 18 órától kezdődött a találkozó fénypontja, az ünnepi szentmise, melyet Beer Miklós aranymisés váci megyéspüspök mutatott be; Szalai Gábor, Németh István és Boldvai M. Bertalan OPraem koncelebrált. A bevonulási ének után elsőként a helyi egyházközség képviselője köszöntötte püspök atyát, ezután Csorba János nagycenki polgármester üdvözlő szavait hallhattuk, majd Szalai Gábor helyi plébános olvasta fel Veres András győri megyéspüspöknek a találkozóra küldött levelét. Beer püspök atya szentbeszédét három pillérre építette: beszámolt a krakkói Ifjúsági Világtalálkozón szerzett élményeiről, hosszan idézve Ferenc pápa beszédeit, s kiemelve üzenetét, melyet mindannyiunknak tudatosítanunk kell a Szentatya által meghirdetett irgalmasság szentévében. Az aznapi evangélium magyarázata közben kiemelte, különleges helyen állhatunk itt, Nagycenken, s a legnagyobb magyar tevékenysége példa kell legyen számunkra is. Utolsóként egy harmadik helyszínt, Vácot említette a szónok, ahol a napokban tudományos konferenciát tartottak Európa jövőjéről. Ez is figyelmeztet felelősségünkre az erkölcsében meggyengült Európában élve, hangsúlyozta a főpásztor. Beer Miklós végül a Szentlélek segítségét kérte mindnyájunkra hitünk megerősítésére.

A szentmise végén püspök atya aranymisés áldását adta az összegyűltekre, majd a kivonulás után a találkozó zenészeiből verbuválódott, a szentmisén szolgáló csapat Gégény István vezetésével örömzenélt. Végül elhangzott a jövő évi találkozó helye és ideje: a gitárosok 2017. szeptember 9-én Fertőszentmiklóson fognak találkozni.

Paksa Balázs
Fotó: Keszei István