Az eltűnő karcok nyomában – Oltárfelújítás Hegyeshalomban

2016. szeptember 12. (hétfő) 12:00

Kategória: Pályázatok

A hegyeshalmi Szent Bertalan-plébánia 2014. őszén pályázatot nyújtott be a templom barokk oltárának felújítására, melyhez 4,5 millió forint támogatást kapott az Emberi Erőforrások-minisztériumtól. Ezt az összeget saját forrásokkal, valamint a Győri Egyházmegye és Hegyeshalom Nagyközség Önkormányzatának jelentős támogatásával kiegészítve elindult a másfél éven át tartó restaurálás.

A nyitott ajtó elárulta, hogy június 10-én, pénteken délután is szorgosan dolgoztak a szakemberek. Egy röpke szünetet tartó restaurátortól megtudhattuk, hogy hamarosan helyükre kerülnek a szobrok, majd azt követően az oltárkép is. A szobrok helyreállítása különösen munkaigényes feladatot jelent. A tíz szobor közül, amelyek az oltár díszei, nyolc darab eredetileg barokk alkotás volt. Feltehetőleg 1800 körül nagyobb átalakítást hajtottak végre az oltáron, melynek során a szobrok – a kor divatjának megfelelően – klasszicizáló stílusúvá váltak. Ekkor került ruhájukra a fehér-arany szegély. Annak érdekében, hogy az új festékanyag jobban rájuk tapadjon, a szobrokat durván összekaristolták. Mai szemmel ez eléggé barbár cselekedetnek tűnhet, de akkortájt más volt a mérce. Így az eredeti barokk stílus visszaállításához a karcolásokat is egyenként meg kellett szüntetni, ami a nyolc szobor esetében hosszan tartó, aprólékos munkát követelt. A karcok lassan eltűnnek, és talán nemsokára áhítattal csodálhattuk a felújított barokk stílusú szobrokat, és az új életet nyert oltárképet.

Július 22. szintén fontos dátum volt a hegyeshalmi Szent Bertalan-templom történetében: elkészült a főoltárkép, teljes pompája lenyűgöző látványt nyújt, s hamarosan két angyal-szobor és a tabernákulum is a helyére került.

A teljesen felújított főoltár megáldására augusztus 21-én, a 10 órakor kezdődő búcsúi szentmise keretében került sor, a szertartást dr. Schmatovich János aranymisés kanonok, nyugalmazott teológiai tanár végezte. Az eddigi munkálatokkal, valamint a felújításból most kimaradt szószék restaurálásával az egyházközség már 2017-re, a templom (s egyúttal a falu) első említésének 800 éves évfordulójára készül.

Forrás: http://hegyeshalom-plebania.hu
Képriport: Mihály Katalin, Székelyhidi László