Iskolaszentelés Mosonmagyaróváron

2015. január 15. (csütörtök) 11:00

Kategória: Iskolák

Január 6-án, vízkereszt ünnepén izgatottan gyülekeztek a mosonmagyaróvári német nemzetiségi Móra Ferenc Általános Iskola alsó tagozatos diákjai az intézmény aulájában, ahol az iskola igazgatója és hitoktatója és egy rövid zenés-irodalmi összeállítás fogadta őket.

Az igazgató a Vízkereszt történetiségéről mesélt, az ahhoz kapcsolódó magyar és német nemzetiségi hagyományokból említett néhányat a gyerekeknek. A keleti egyház e napon Krisztus születését ünnepelte, nyugaton a napkeleti bölcsekről, vagyis a három királyokról, Jézus megkereszteléséről és első csodatételéről való megemlékezés került előtérbe. A római egyház szertartásai szerint ezen a napon vizet és tömjént szenteltek. A víz megszentelésének, azaz megkeresztelésének szertartásából ered a magyar vízkereszt elnevezés is. A templomban megszentelt vízből, amelynek a nép különös hatást tulajdonított, minden család vitt haza. A víz és a tömjén szenteléséből alakult ki a házszentelés, amelyre már Mátyás idejéből van emlékünk. A plébános ezen a napon kezdte meg hívei látogatását, beszentelte a házat, számba vette a házbelieket, beszedte a lélekpénzt. A német nemzetiségi családok a sót, fokhagymát és a kenyeret is megszenteltették. A megszentelt fokhagymát félretették betegségek idejére, a sót a konyhában használták fel, de az állatok eleségébe is belekeverték.

Az Úr megjelenésének ünnepe alkalmából szervezett alsó tagozatos programon Mogyorósi Márk atya mosoni káplán, az iskola hitoktatója mesélt a gyerekeknek a szenteltvíz jelentéséről, elmagyarázta a tanulóknak a házszentelés módját. Ezt követően 360 alsós tanuló jelenlétében az iskola bejáratánál bemutatta a házszentelés liturgiáját. Megszentelte az iskola bejáratát, és azt a hagyományoknak megfelelően Christus Mansionem Benedicat felirattal látta el.

A szentleckét követő egyetemes könyörgésben Isten oltalmába ajánlottuk iskolánk tanulóit, nevelőit és dolgozóit. Azt kértük, hogy a Móra-iskola minden tanulója, nevelője és dolgozója az Istentől tanult szeretet megvalósítója legyen, munkájuk és tanulásuk által a világban mindenütt Isten szeretetéről tegyenek tanúságot.

Köszönjük Mogyorósi Márk mosoni káplán vízkereszti iskolaszentelését, mely által iskolánk hívő gyermek- és felnőtt közössége kétségkívül tovább erősödött. Abban is bizonyosak lehetünk, hogy a még nem hívő gyermekeket is megérintette Márk atya lelkes beszéde, a gyermekekhez szóló kedves szavak mélyén rejlő tanítása, hitébresztése. Hálásak is vagyunk érte!

Dr. Makk Zoltán igazgató

Iskolaszentelés Mosonmagyaróváron